chovatelská stanice grifonků a brabantíků

 

 

Úprava srsti

Když chce člověk grifonka vystavovat, musí pejsek mimo jiné splňovat také požadavky na předepsanou úpravu srsti.

Když vystavovat nechce, je to pouze na majiteli a jeho vkusu.

"Bruselský grifonek a belgický grifonek jsou hrubosrstí a mají podsadu. Srst je přirozeně hrubá, mírně vlnitá, nikoliv kudrnatá, je trimovaná. Srst musí být dostatečně dlouhá, aby mohla být ohodnocena její struktura. Příliš dlouhá srst narušuje siluetu a je nežádoucí." - Tak praví standard plemene.

Chceme-li u hrubosrstých grifonků zachovat správnou kvalitu srsti, musíme ji upravovat trimováním.

TRIMOVÁNÍ je speciální úprava srsti hrubosrstých plemen psů. Spočívá ve vytrhávání odumřelé srsti, která sama nevypadá – správně trimovaní psi nelínají (což je velmi příjemná přednost). Hrubosrstá plemena totiž nemají běžný cyklus línání podle ročních období. Jejich srst dorůstá a odumírá průběžně po celý rok. Vzhledem k celkové struktuře chlupu je samovolné vypadávání odumřelých chlupů obtížné. Trimováním napomáháme tomu, aby se srst lépe regenerovala a pravidelně dorůstala. Srst je pak tvrdší a odolnější, působí zdravě, barva je sytější. 

Jak často můžeme trimovat je dáno rychlostí růstu. Trimujeme až když je srst dozrálá, to znamená, když jsou pod starými chlupy vidět růst nové a chlupy jdou lehce vytáhnout.

Rozhodně se nemusíme bát, že trimování psa bolí. Vytrhává se totiž jen odumřelá srst, která je uvolněná, a ven jde velmi snadno. Někteří pejsci, už od malička zvyklí na trimování, si u toho i schrupnou. Jiní si zvykají hůř; a pouze páníčkova autorita nebo profesionál ze salonu přinutí pejska tuto pro něj nepříjemnou manipulaci snášet.

Trimování pejska můžete svěřit odborníkovi v některém psím salonu. Není to však nic složitého, proto kdo chce, může si svého pejska upravovat sám. Palcem a ukazováčkem chytíte chomáček chlupů a po směru růstu srsti vytrhnete. K trimování se používá také trimovací nůž ("nůž" je pouze název, nesmí nic řezat, slouží jenom jako opora pro vytrhávanou srst), chlupy se pak drží mezi nožem a palcem. 

Správně upravený grifonek má srst ostříhanou pouze na citlivých místech - ve slabinách, okolo genitálií, ve vrásce nad nosem.

Někteří majitelé se z nejrůznějších důvodů rozhodnou svého grifonka stříhat. Jakmile se grifonek začne upravovat stříháním, jeho srst změkne a ztrácí sytý odstín. Trimování a stříhání se nedají střídat – srst psa si musí na úpravy zvyknout. Začneme-li jednou stříhat, měli bychom to dělat už pořád, srst se totiž přizpůsobuje jeden až dva roky.

POSTUP trimování grifonka:

Začínáme na zádech, tam je nejlépe znát, jestli je už srst na trimování zralá. Postupně otrimujeme celé tělíčko, citlivá místa ostřiháme. Vrchní chloupky na tlapkách stříháme do kulata, chloupky mezi prsty vystříháme.

Čelo a temeno hlavy se trimuje od nosu a očí. Je důležité dodržet linii mezi venkovním koutkem oka a spodním nasazením ucha. Nahoru od této linie trimujeme, směrem dolů už jsou vousy, které se netrimují. Chloupky v očních koutcích a ve vrásce nad nosem je nutné vytrhávat (nebo stříhat), aby zůstávaly co nejkratší, předchází se tím i případným zánětům oka. Uši po vnitřní a vnější straně, včetně okraje musí být otrhány velmi krátce. Nakonec sestřihneme vousy do oblouku.

Upozorňuji, že tento návod je velmi zjednodušený, odborníci k tomuto procesu přistupují mnohem důkladněji. Zvlášť před výstavou doporučuji poradit se s profesionály – když například chci, aby měl pejsek na hrudi kratší srst než na zádech, nebo delší obočí nad očima, je třeba úpravu správně načasovat. Na výstavní úpravě pejska je třeba začít pracovat asi dva měsíce předem, aby nová srst stačila dorůst do požadované délky. 

 

Pro představu přikládám trimování "v přímém přenosu"

https://www.youtube.com/watch?v=zcYOFh_Op_w

Kontakt

Dagmar Schusserová

dasita@seznam.cz

Lipenská 32/2
370 01 České Budějovice
Czech Republic

+420 724 200 203

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode